Jótető blog

Megoldások pincétől a padlásig
2025. július 18.

A magastető is megérdemli a törődést

Így hosszabbíthatod meg tetőd élettartamát

Sokan azt gondolják, hogy ha egyszer felkerült a tető, akkor azzal évekre, évtizedekre „le van tudva”. Pedig ez csak félig igaz. Egy jól megépített, minőségi kerámia vagy beton tetőcserép valóban kitart akár 50–100 évig is – de csak akkor, ha időnként odafigyelünk rá, és elvégezzük a szükséges karbantartásokat.

joteto-bramac-karbantartas.webp

Miért fontos a magastető karbantartása?

A tető a ház egyik legfontosabb védelmi vonala: ki van téve esőnek, hónak, jégnek, UV-sugárzásnak és persze a szél erejének. Egy-egy nagyobb vihar, lehullott faág, vagy akár a mohásodás is károsíthatja, ha nem vesszük észre időben.

A jó hír az, hogy a legtöbb probléma megelőzhető rendszeres karbantartással. Ez nem feltétlenül bonyolult vagy költséges – de annál hasznosabb hosszú távon.

5+1 alapvető lépés a magastető karbantartásához

1. Ereszcsatorna tisztítása

Ősszel, lombhullatás után érdemes kitisztítani az ereszcsatornát – a falevelek, ágak és egyéb szennyeződések könnyen dugulást okozhatnak, ami visszafolyást és beázást eredményezhet.

2. Vizsgáljuk meg a tetőcserepeket

Hibás, megrepedt vagy elmozdult tetőcserepek problémát okozhatnak, főként vihar után. Ha észreveszünk ilyet, szakemberrel érdemes cseréltetni vagy visszaillesztetni őket.

Szakértői tipp: Viharkár esetén, vagy ha bármilyen más okból sérült a tető - a Bramac tanácsadók az ország minden pontján készen állnak, hogy segítsenek. Szakmai támogatást nyújtanak a károk felmérésében, és segítenek a megfelelő megoldás megtalálásában.

3. Ellenőrizzük a csatlakozó szerkezeteket

A tetőn több olyan csatlakozási pont található – például a fém kéményszegélyek, falszegélyek –, ahol a szerkezeti mozgások idővel apró elmozdulásokat okozhatnak és a tömítések elválhatnak. Érdemes ezeket időszakosan átvizsgáltatni egy tapasztalt tetőfedővel, aki szükség esetén elvégzi a szakszerű javítást vagy újratömítést. Így megelőzhető a rejtett károk kialakulása – különösen a kémény és falcsatlakozások környékén.

4. Figyeljünk a mohásodásra, algásodásra

A zöld elszíneződés nem csak esztétikai kérdés – egy jelentős mértékben mohás tető akár a lefolyó víz útját is állhatja, felszívja, vagy visszatorlasztja a csapadékot ami beázáshoz vezethet, Egy alapos tisztítás segíthet, amit rendszeres időközönként - látható probléma nélkül ez általában 5 év - érdemes megismételni.

Szakértői tipp: Érdemes már a tetőcserép kiválasztásánál figyelni erre, hiszen számos felület - mint például a Bramac Novo és a Bramac Protector - jobban ellenáll a szennyeződéseknek. 

5. Napelemes rendszer ellenőrzése

Ha a tetőn napelemes rendszer is működik, érdemes arra is időszakosan odafigyelni. A napelemek felületén lerakódott por, pollen vagy egyéb szennyeződés csökkentheti a rendszer hatékonyságát, ezért időnkénti tisztításuk javasolt, szakember bevonásával.

Emellett fontos a tartókonzolok alatti tetőcserepek állapotának ellenőrzése is: egy repedt vagy elmozdult tetőcserép hosszú távon problémát okozhat, amit gyakran csak közelebbről lehet észrevenni.

+1: Évente egyszer – vagy nagyobb viharok után – kérjünk szakértői átvizsgálást

Nem kell mindenhez magunknak felmászni a tetőre – egy gyakorlott tetőfedő szakember gyorsan átlátja, hogy minden rendben van-e. Ez a legjobb módja a megelőzésnek.

Összegzés: a karbantartás a kulcs – a biztonság és a hosszú élettartam titka


Egy tető hosszú életének titka nemcsak a gondos tervezés és a minőségi anyagok, hanem az okos, időszakos odafigyelés. Egy jól karbantartott magastető nemcsak védelmet nyújt, hanem értéket is biztosít az otthonod számára – akár egy életen át.

A feliratkozásod nem sikerült. Kérlek, próbáld meg újra.
Sikeresen feliratkoztál, köszönjük!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

És ne maradj le legújabb híreinkről, akcióinkról!

Elfogadom a hírlevelekre vonatkozó adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat és hozzájárulok, hogy a BMI e-mailt küldjön nekem a legújabb akciókról, kedvezményekről, hírekről.

süti beállítások módosítása