Bevezetés a kivezetésekhez
Ismerd meg a tetőáttörések fajtáit a BMI Bramac Rendszermesterével!
A színes magazinok nézegetése sok leendő háztulajdonos kedvenc elfoglaltsága, sőt, inspiráció nélkül aligha lehetne álomotthont elképzelni, tervezni. Ha a tetőre nézünk, a tetőcserepek mellett számos elem bújik meg a fejünk fölött, amit lehet, hogy a katalógusokban nem szúrtunk ki. Blogposztunk segítségével igazán egyszerű lesz ezeket felismerni, és megérteni, mikor és miért van rájuk szükség.
A szálak kibogozásában a BMI Bramac országos lefedettségű Rendszermester hálózatának egyik szakembere, Kotrics Gábor segít, aki Rendszermester videósorozatunk nézőinek már ismerős lehet.
Mi bújt el a tetőn?
Ha rendszeresen olvasod a Jótető blogot, a viharkapcsok vagy a hófogók biztosan nem ismeretlenek számodra, de ezeken kívül bizony más rendszerelemek is megbújnak a tetőn. Vagy talán annyira nem is rejtőznek el – így biztosan benned is felmerült már a kérdés, vajon milyen funkciót töltenek be.
Milyen rendszerelemeket látsz a képen?
Nem másról van szó mint a tetőáttörésekről. De miket is nevezünk annak? Tetőáttörés minden olyan szerkezeti pont, ahol valamilyen kivezetést kell megoldanunk az egyébként egybefüggő és vízzáró tetőszerkezeten, például cső kivezetése, kiszellőzés miatt.
„Ilyen esetekben az a legjobb, ha gyári rendszerelemeket választunk, és tetőfedő szakemberrel építtetjük be” - hívja fel a figyelmet Kotrics Gábor, a BMI Bramac Rendszermestere.
Mi fán teremnek a tetőáttörések?
A helyiségkiszellőző-egységet párás helyiségek, fürdőszoba és páraelszívó esetében kell alkalmazni. Elsődleges funkciója, amikor egy ablaktalan helyiséget ventilátoros meghajtással szeretnénk szellőztetni a tetősíkon kivezetve. Ha a konyhai páraelszívót vezetjük ki a tetőn, akkor azért jó választás, mert a kialakítása miatt a csőben minimális a párakicsapódás veszélye. Ellenkező esetben, ha ez a pára visszafolyik a csövön keresztül az elektromos berendezésbe, problémát okozhat. A tetősíkra merőleges kialakítású tetőátvezető csövével, fóliagyűrűvel biztonságos és fokozottan vízzáró áttörést jelent a cserépfedésen és az alátéthéjazaton keresztül is.
A helyiségkiszellőző zárt padlástereknél is segíti a jobb kiszellőzést. Ez a téli, hideg időben különösen fontos, hiszen a padlástérbe feljutó párás, meleg levegő a tetőfólia belső oldalán kicsapódhat, még abban az esetben is, ha páraáteresztő tetőfóliát használunk.
Ha kábelt kell bevezetni az épületbe, például internet, kábeltévé vagy parabola telepítésekor, akkor a Durovent antennakivezetőt és a tetőtartó rendszerelemet lehet kombinálni. A tetőtartó a tetőfólián kívül masszívan beépül az ellenlécekhez rögzítve, nem kell vastag csövet átvezetni a tetőfólián keresztül, kockáztatva, hogy bejut a csapadékvíz vagy kondenzáció keletkezik.
A csatornaszellőző-egységet általában a szennyvízcsövek kiszellőzésére használják, ennek jelentősége két- vagy többszintes épületeknél van. A szellőző segít elkerülni, hogy a földszinti vizes helyiségekben, például a WC öblítésekor vákuum keletkezzen, ami az emeleti vizes helyiségek szifonjaiból (bűzelzáróiból) kiszippantaná a vizet.
Kondenzációs turbó gázkazán beépítésekor a füstcső kivezetését füstgázkivezető-egységgel lehet megoldani. „A legtöbb hiba ebben az esetben abból szokott adódni, ha a tetőfóliát csak kivágja a kazános, és nem állítja helyre a kazáncső körül. Rendszermesterként ilyenkor füstcső és a tetőfólia csatlakozását megfelelő ragasztószalaggal körberagasztjuk, hogy itt se adjunk esélyt a víz bejutásának a padlástérbe vagy tetőtérbe” - jegyzi meg Kotrics Gábor.
Ahogy a BMI Bramac többi rendszereleme, úgy a fedésbe tökéletesen illeszkedő Durovent termékek is megtalálhatóak a tetőcserepek formájához és színéhez passzoló változatban.
Kíváncsi vagy, miért gondolkodunk tetőrendszerben és hogyan kaphatsz 30+15 év rendszergaranciát? Kattints weboldalunkra!
„A tulajdonosokat arra szoktam kérni, hogyha a tető átadását követően merül fel valamilyen kivezetés elkészítése, akkor jelezze, mert szívesen visszamegyek és elkészítem gyári rendszerelemekkel, így tartósabb eredményt érhetünk el” - mondja Kotrics Gábor.
Erre figyelj!
A beázásveszélyre minden, a tetőhéjazaton lévő áttörésnél és az alátéthéjazaton is figyelni kell. Ha az áttörés elkerülhetetlen, akkor olyan megoldást kell választani, ahol a vízzáróság nem sérül. Ezekben a döntésekben és lépésekben egy jó szakember és a minőségi alapanyagok garantálhatják a sikert. ű
Nézd meg videónkat, tanulj a Rendszermestertől!
Ha szeretnél igazán felkészült tulajdonosként belevágni az építkezésbe, felújításba, lapozz bele Tetőfedő kisszótárunkba!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.