A legkiemelkedőbb lapostetők
8 építészeti bravúr a világ minden tájáról
A lapostető szó hallatán nem éppen meghökkentően izgalmas, fantáziadús megjelenésű épületek jutnak eszünkbe, pedig számos példája van annak, hogy megfelelő technológiai háttérrel – és némi extra képzelőerővel – páratlanul egyedi épületek születhetnek.
Talán mindenki számára egyértelmű, hogy a házak tetejének vízszigetelése létfontosságú az épület élettartamának és biztonságának szempontjából. Azt azonban kevesebben tudják, hogy az igazán megbízható és sokoldalú lapostető-rendszer ötletes, színes és látványosabbnál látványosabb építészeti remekműveket is eredményezhet. Az alábbiakban 8 olyan nem mindennapi épületet mutatunk be, melyek megalkotásához kreatív tervezésre és a BMI Group különleges szigetelési megoldásaira volt szükség.
A legjátékosabb
(Kép forrása: atlasobscura.com)
A Dániában található Billund városa leginkább arról ismert, hogy itt született meg minden idők legkreatívabb játékgyártó márkája, a LEGO. Ennek emlékét őrzi a mintegy 4,589 m2-nyi területen elterülő és több mint 25 millió LEGO kockát magába foglaló LEGO ház, melyhez a BMI Group nem csupán szigetelőlemezeket gyártott, de a tetőszigetelés megtervezésével és kivitelezésével is őket bízták meg.
A legötletesebb
A 16 emelet magas londoni White Collar Factory irodaház nem csupán méreteivel tűnik ki a városi forgatagból: az épület tetejét ugyanis egy nem kevesebb, mint 150 méter hosszú, gumi-granulátummal borított futópálya ékesíti. A 4500 négyzetméteres tetőterasz vízszigetelését BMI Siplast Parabit bitumenes lemezzel és Thermazone Hydroshield hőszigeteléssel alakították ki.
A legformabontóbb
A dániai Nordborgban található Danfoss Universe tudományos kalandpark különleges, egyedi formájú épületei közé tartozik a hullámos tetejű Comulus. A speciális megoldásokat igénylő szigetelési munkálatok során BMI Group bitumenes tetőfedő szigetelő lemezt alkalmaztak, mely a szeszélyes dán időjárás viszontagságainak is minden körülmények között képes ellenállni.
A legmintásabb
Ha valaki elrepül a floridai Orlandóban található Peabody Hotel és Konferenciaterem felett, nem mindennapi látványban lehet része: az épület tetejére óriási kacsákat festettek fel, melyek nagyobb távolságból is jól láthatók. A vidám és színes mintákat a BMI Siplast színezett PMMA szigetelőanyagával festették fel, az épület tetőszerkezetét pedig a könnyű BMI Paradiene 20 TG és 30 FR TG modifikált bitumenes lemezekkel szigetelték.
A leghosszabb
Tudtad? Az Odera fölött átívelő Rędziński híd Lengyelország leghosszabb függőhídja és a világ negyedik legnagyobb beton függőhídja is egyben.
Az 512 méteres szerkezetet közel 100 000 négyzetméternyi Supermost bitumenes hídszigetelő lemezzel szigetelték, ezzel biztosítva a híd szerkezetének tartós és biztonságos vízszigetelését.
A legzöldebb
A BMI Group zöldtetős megoldásainak megbízhatóságát és minőségét talán a Groningeni Egyetem Linnaeusborg épülete bizonyítja a legjobban. A nem mindennapi oktatási intézmény zöldtetős kialakítása – melyet gyökérálló rendszer alkalmazásával alkottak meg – nem csupán a gyönyörű megjelenéséről, de az épület energiatakarékosságáról is gondoskodik. A zöld felszín alatt pedig laboratóriumok, üvegházak, tantermek és irodák sokasága talált otthonra.
A legállatibb
A Miami-ben található impozáns Metro Zoo Florida legnagyobb és legrégibb állatkertje, ahol a szubtrópusi éghajlatnak köszönhetően olyan afrikai, ausztrál és ázsiai állatokat láthat a közönség, amilyeneket sehol máshol az Egyesült Államokban. Az éghajlat sajátosságai közé tartoznak azonban a nagy esőzések is, ezért különösen hatékony csapadék elleni szigetelésre volt szükség. Az épület tetőszerkezetét BMI Sealoflex tetőszigetelő bevonatrendszerrel látták el, hogy a lakók és látogatók mindig szárazon maradhassanak.
A legelrugaszkodottabb
A kortárs galériaként funkcionáló, Ausztriában található Liaunig Múzeum önmagában is műalkotás számba megy. A Karinthiai dombok között (és alatt) átvágva a múzeum egy sűrű erdős, meredek oldalú töltésen halad át, majd mintegy harminc méteren keresztül, a levegőben lebegve végződik – látszólag fittyet hányva a gravitáció törvényeire. Az igazán merész épület lapos-és zöldtetős felületei a BMI Villas megoldásai segítségével készültek. Arról, hogy miként született meg ez a különleges épület, mindent megtudhatsz az október 1-i BME_BMI Tetőkonferencián (részletek itt érhetőek el).
Ha a fentieket olvasva ihletet kaptál tetőd kreatív újragondolásához, fordulj a BMI Villas szaktanácsadóihoz bizalommal!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.