Tető a fejünk felett – így vészeljük át, ha belevágunk a felújításba
A ház részei közül talán a tető az, amelyik a legtöbbet harcol, hogy megvédje a lakókat az időjárás viszontagságaitól. Ezért aztán elkerülhetetlenül eljön az idő, amikor fel kell újítani, és noha maga a munka sokszor nem is olyan ördöngös, a ház lakóinak valahogy át kell vészelnie ezt az időszakot. Mire készüljünk, ha elbontják a fejünk fölül a tetőt? Mennyi ideig tarthat, és vajon el kell-e költöznünk a munkálatok idejére?
A felújítás kapcsán az első kihívások egyike a megfelelő szakember megtalálása. Az interneten számtalan tetőfedő hirdeti cégét, de fontos, hogy hiteles referenciákkal rendelkező kivitelezőt válasszunk. Ne sajnáljuk az időt akár személyesen is megnézni egy-egy munkáját, és így szóra bírhatjuk az ottani tulajokat is. Ha valaki helyszíni szemle nélkül ad ajánlatot, fogjunk eleve gyanút! Manapság, amikor szinte verseny van a jobb kivitelezőkért, érdemes bevállalni a részletes műszaki tartalmat bemutató árajánlatok elkészítésének költségét is. Ha erre nem sajnáljuk a pénzt, később biztosan megtérül, hiszen így könnyebben össze tudjuk majd hasonlítani nem csak az árakat, de a javasolt technológiákat, megoldásokat is, és megfontoltabb, jobb döntést hozhatunk.
JóTető Tipp: a BMI Bramac Rendszermesterek megfelelő szaktudással felvértezett szakemberek. Korábban már bemutattuk, hogy hogyan született újjá egy családi ház, és hogy hogyan épült fel egy lakóház 7° tetőfedéssel BMI Bramac Rendszermester munkájának köszönhetően.
Átmeneti fedél a fejünk fölé
A tetőfelújítástól sokan ódzkodnak, attól tartva, hogy teljesen felborítja az életüket, de ennek nem feltétlenül kell így lennie! A munkákat sok esetben néhány nap alatt le lehet zongorázni, és a legtöbb esetben megúszható az is, hogy el kelljen költöznünk otthonról. Nézzük hát, mi várhat ránk, ha belevágunk a tető felújításába.
A legegyszerűbb eset, ha csak a héjazatot kell cserélni. Ez lényegében rutinmunkának számít: a szakemberek szakaszosan bontják majd a tetőt, hogy minél kisebb ideig legyünk kitéve az időjárás szeszélyének. Az azonnali fóliázás ilyenkor nem csak a beázástól óvja meg az otthonunkat, de a napsugárzás káros hatásainak is ellenáll, amíg nem kerülnek fel az új tetőcserepek. Kisebb felfordulással azért természetesen érdemes számolni, de költözésre nem lesz szükség, otthon is átvészelhető lesz a teljes felújítás.
Komolyabb a helyzet, ha a tetőszerkezet is felújításra, cserére szorul, ilyenkor ráadásul sok esetben kőműves-munkára is szükség lesz, hogy a falak is illeszkedjenek az új tetőrendszerhez. A gondos tervezés és előkészítés ilyenkor is sokat segít: igyekezni kell minimálisra szorítani a tető nélkül töltött napok számát, és csökkenteni a beázás rizikóját. Egyrészt érdemes böngészni az éves meteorológia statisztikákat, hogy mely hónapok a legszárazabbak. Talán meglepő, de egy csapadékmentesebb téli időszak jobb választás lehet, mint a zivatarokkal terhelt nyár.
Másrészt a kivitelező gondossága is aranyat ér: ideiglenes tetővel, alapos ponyvázással, fóliázással sokat tehet a beázás elkerüléséért.
Sajnos azonban százszázalékos megoldást ezek sem garantálnak, így jól jöhetnek a házi praktikák is: imádságok az égieknek, esőűző tánc, vagy bármi más, amiben hinni tudunk.
Bár jó érzés elmenekülni a felújítással járó kellemetlenségek elől, nem biztos, hogy érdemes ilyenkorra időzíteni a családi nyaralást, hiszen – még ha nem is veszünk részt benne – azért nem árt, ha időnként ott tudunk lenni a munkálatoknál. Ha relatíve alacsony a tűréshatárunk a felfordulással szemben, érdemes lehet erre az időszakra átmeneti szállásról gondoskodni – család, barátok, Airbnb –, de már az is könnyebbséget jelenthet, ha csak a gyerekeknek lesz helye a nagymama-hotelben.
Hol lakjanak a berendezések?
A tető felújítása ideális esetben talán kevésbé érinti a lakóteret, mint mondjuk egy festés vagy álmennyezet-építés, de arra itt is figyelni kell, hogy a bútorokat megfelelően védjük: ha mástól nem, hát az aláhulló portól. Ha az értékesebb berendezési tárgyainkat mindenképp megóvnánk a bajtól – például egy váratlan beázástól –, legyünk elővigyázatosak, és gondoskodjunk róluk még a munkák megkezdése előtt. Egy nagyobb pince vagy garázs ilyenkor igazi ajándék, de kérdezzük meg bátran az ismerőseinket, hátha akad valakinél pár négyzetméternyi üres hely.
Ha biztosak vagyunk benne, hogy jó marad az idő és van kertünk, szükség esetén ott is lehet parkoltatni őket, de azért amennyire lehet, próbáljuk védeni a tűző napsütéstől. Ez persze mindig rizikós, e sorok írója is ébredt már arra hajnali ötkor egy nyári lakásfelújítás közepén, hogy futó zápor áztatja a teraszra kitolt kanapét.
Ha nincs szabad kapacitás az ismerősöknél és a kert sem jöhet szóba, érdemes körülnézni a különféle miniraktárakkal foglalkozó cégeknél, itt akár egy egészen kicsi helyiséget is ki lehet bérelni pár napra.
Mentsük a menthetőt!
Ha a tető bontásra kerül, az sem jelenti azt, hogy azonnal mehet minden a szeméttelepre: érdemes megnézni, hogyan tudjuk újrahasznosítani az egyes elemeket.
A régi cserepekből még bevételünk is lehet, hiszen sokan keresik a jó állapotú, használt fedőanyagokat: hirdessük meg például egy-egy specifikus Facebook-csoportban.
Egy kis barkács-vénával azonban otthon is lehet új életük: használhatjuk akár kutyaház fedésére, vagy a szerszámoskamra tetejéhez is. Ha valakinek elég jó a fantáziája, a régi gerendák helyét a kertépítészetben is megtalálja: készülhet belőle magaságyás, vagy fel lehet használni őket kisebb támfalakhoz is.
Fontos viszont szem előtt tartani, hogy a tető néhány eleme veszélyes hulladéknak számít. A régi palatetők anyaga például azbesztet tartalmazhat, így mindenképp speciális kezelést igényel.
JóTető Tipp: A BMI Bramac pala csere programja segítséget nyújt a palatetők felújítása során keletkező, környezetre ártalmas veszélyes hulladék szakszerű eltávolításában.
Ha mi magunk is részt veszünk a munkában, akkor ne felejtsük el a megfelelő öltözéket: hiába tombol a hőség, tűz a nap, ilyenkor bizony nem tanácsos rövidnadrágot húzni, a hosszú az ajánlott viselet. Ugyanez a helyzet a kesztyűvel: meleg és izzasztó, de sok sérüléstől megóvhat: már akkor megérte, ha a bosszantó szálka nem a kezünkbe, hanem a kesztyűbe fúródik. És persze ne feledkezzünk meg munka közben a rendszeres folyadék-utánpótlásról sem.
A tetőépítés- és bontás azonban veszélyes üzem, speciális védőfelszerelést és tudást igényel. Így bármennyire is túlteng bennünk a tenni akarás, számítsunk arra, hogy inkább csak a segédmunkákban tudjunk kivenni a részünket: főként az anyagok mozgatásában, rendezésében.
Felújításra fel!
A sok macera ellenére nem is kérdés, hogy a felújítás megéri a befektetett pénzt és energiát, hiszen komolyan megnöveli az ingatlan értékét, különösen, ha előrelátó módon energetikai szempontból is korszerűsítünk – például a BMI Bramac °Cool tetőrendszereivel. Nem érdemes tehát halogatni a dolgot, ha eljött az idő, hiszen így több évtizedig megint nyugodtan alhatunk: biztosan lesz tető a fejünk felett.
További tippekre, szakmai segítségre van szükséged? Keresd fel a hozzád legközelebbi BMI Bramac Szaktanácsadót, aki minden felmerülő kérdésedre választ ad majd!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.