Hogyan véd csapadék ellen a tető?
Nap, szél, hó, eső – a tető tartja a frontot a fejünk felett. Legfontosabb feladata tehát a csapadék elleni védekezés, legyen szó akár a tetőfelületre hulló esőről, hóról, vagy akár a tetőhéjalás alá bejutó nedvességről. Éppen ezért fontos a strapabíró, hosszú távon is biztonságot nyújtó tetőrendszer, mert egy kis hiba miatt is komoly károk keletkezhetnek otthonunkban.
A csapadékvíz elvezetése
A tetőről a vizet vagy kívülről is látszó, külső ereszcsatornában vagy rejtett attikacsatornában vezethetjük el. Az attikacsatorna a kortárs építészet kedvelt, elegáns megoldása, viszont rendkívül gondos kivitelezést igényel – ügyelni kell például a túlfolyás elleni védelemről, illetve gondoskodni kell róla, hogy lehetőség legyen a karbantartására, tisztítására.
Bonyolultabb tetőforma esetén a vápacsatornákba gyűlik össze a víz, és innen kerül az ereszcsatornába. A vápa kialakítása bádogozással, acél vagy alumínium lemezekkel történik.
A külső ereszcsatornának szintén többféle verziója van, leggyakrabban a függő ereszcsatornával találkozhatunk, amiket már a gyártók is rendszerekben gyártanak. Acélból, alumíniumból vagy rézből is készülhetnek.
A hóteher elleni védekezés
Már a tetőszerkezet méretezésekor is gondolni kell a téli havazásra, ami komoly terhet jelenthet a tetőn. A megcsúszó nagy hótömegek életveszélyesek lehetnek, a tetőre erősített hófogók viszont megakadályozzák, hogy ezek egyben a földre zuhanjanak. Hófográccsal kiegészítve pedig azt is meggátolhatjuk, hogy a hó lecsússzon a tetőfelületről. Felszerelésükről és a darabszámról mindig konzultáljunk szakemberrel. A leghatékonyabb hófogást a tető teljes felületén elhelyezett hófogókkal érjük el. A hófogásról jogszabály is rendelkezik, közterülettel határos, 10 m-nél hosszabb esésvonalú tetőnél kötelező a hófogásról gondoskodni.
Amikor a tetőhéjalás alá jut a nedvesség
A kiselemes pikkelyes fedések (pl. a cserépfedések) nem vízhatlanok, vagyis valamennyi nedvesség bejut alájuk. Párazáró vagy páraáteresztő tetőfóliával viszont ez a probléma is kiküszöbölhető, hogy mikor és melyiket alkalmazzuk, ezzel kapcsolatban részletesen itt olvashatunk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.